Skivrecension

What cannot be told
Singer-songwriter-jazz

Isabella Lundgren

What cannot be told

Skivbolag: Bolero Recordings
Format: LP/DL
Recenserad av: Andreas Lagercrantz
Publicerad: 21 feb 2025

Dela den här recensionen:

Med sin nya skiva tar Isabella Lundgren nya kliv musikaliskt. Hon har slagit ihop sin påsar med producenten och musikern Johan Lindström och tillsammans skapar de en atmosfäriskt krispig musik. På några av låtarna har de byggt en bro mellan det storslaget episka och det intimt poetiska. 

Skivan öppnar med What cannot be saved som slår upp ett stort rum där vidderna kontrasteras mot sångerskans mjuka närvaro. Sedan följer Love is not a beast to tame med böljande stråkar. Många drömska stämningar i arrangemangen med ett gäng musiker som brukar spela tillsammans med gitarristen Johan Lindström: pianisten Martin Hederos, basisten Dan Berglund och Nils Törnqvist på trummor. 

Många spännande detaljer gör att varje låt får en egen karaktär utan att det blir spretigt. Här finns förstås en rejäl dos jazz, men med kryddor från pop- och rockvärlden. Genomgående riktigt snygga och smakfulla arrangemang långt ifrån den klassiska jazzen. 

Sju poetiskt skimrande låtar där längtan aldrig är långt borta. Isabella Lundgren har genom sin karriär ständigt sökt nya projekt och uttryck och den nya skivan är inget undantag. Ett riktigt fint och inspirerande album som fortsätter att klinga inombords långt efter att de sista tonerna ebbat ut.


Fler recensioner

Annonser