Skivrecension

Ur egen fatabur
Folkmusik på fiol

Jon-Olov Woxlin

Ur egen fatabur

Skivbolag: Egen utgivning
Format: DL
Recenserad av: Timo Kangas
Publicerad: 20 sep 2024

Dela den här recensionen:

Jon-Olov Woxlin arbetar till vardags som musikpedagog på Franska Skolan i Göteborg. Han släppte 2021 albumet Hill, där han tonsatte Carl Fredrik Hills lyrik. Redan då fanns det inslag av semipolskor, valser och någon bolero.

Denna musikmakare, ursprungligen från Bergsjö i Hälsingland, har dock främst gjort en bunt album som tar avstamp i americana och i den amerikanska folkmusiktraditionen. Album som finns att avnjuta på strömningstjänsterna. Det senaste heter Junk trunk och släpptes i juni 2023.

När Jon-Olov Woxlin öppnar den där trunken 2024 är det dock andra ljud som strömmar ut. Nya Ur egen fatabur innehåller nämligen uteslutande folkmusik framförd på fiol. 21 låtar på 42 minuter, helt utan några sånginsatser. Det rör sig om idel originalkompositioner i en nordanstigsk tradition; en musik doppad i Bergsjös alla källor. Polskor, valser, hambo, gånglåtar, marscher, snoa, polka – samtliga nummer inspelade hemma i Woxlins lägenhet i stadsdelen Johanneberg.

Han skriver att han vill ”upprätthålla en äldre låttradition med utgångspunkt i nya melodier” och det faller väl ut på Ur egen fatabur. Inspirationen har Woxlin hämtat från föregångare som Jon-Erik Hall, Per Erik Svedin, Per Majström (”socknens grälmakare och skälm i allo”, enligt kyrkoboken) och spelmanssläkten Öst från uppväxtens Hälsingland. Den typ av spelmansmusik som den till Sverige från USA inflyttade musikhistorikern och producenten Samuel Charters dokumenterat.

Albumet finns endast digitalt än så länge, men Jon-Olov Woxlin hoppas kunna få ut det i fysisk form så småningom, om tillräckligt intresse finnes. Woxlin har redan stått för fiolerna, så det borde väl inte innebära några problem?


Fler recensioner

Annonser