Skivrecension

My shining hour
Jazz-standards

Boson Jardemark Bergström

My shining hour

Skivbolag: Bearflag Records
Format: CD/DL
Recenserad av: Timo Kangas
Publicerad: 21 feb 2025

Dela den här recensionen:

Sångaren och trumpetaren Anders Boson har många järn i elden. Bara härom månaden recenserade Lira debutalbumet Alone together från Westman Boson Standard Quartet, där Boson spelar jazzstandards ihop med pianisten Simon Westman, kontrabasisten Arvid Jullander och batteristen Johan Birgenius. Och nu i februari landar ytterligare en laserfrisbee med samma typ av standardlåtar.

Den här gången rör det sig om triokonstellationen Boson Jardemark Bergströms andra album i ordningen. Veterangitarristen Rolf Jardemark och den i Bach Jazz aktuella kontrabasisten Magnus Bergström sluter upp bakom Anders Boson i sju låtar som samtliga hämtats ur amerikanska sångboken.

Ett kort album, alltså, men också kärnfullt. Även om vi har hört Moon river, All of me och September in the rain så många gånger att de kan vara svåra att ta till sig i nya versioner i all evighet.

Trions debut Time after time kom för fem år sedan och sedan dess har herrarna svetsats samman till en stark enhet. Melodierna får stå i fokus, över dessa strös inget onödigt tingel-tangel. Det hela är nedtonad, återhållet. En enkelhet som vinner, i kombination med ett trio-musicerande som är lyhört och elastiskt.

Nu inväntar vi en ny skiva från ett annat av Bosons många projekt – Anders Boson Jazz Ensemble – innan sommaren. Eller?


Fler recensioner

Annonser